sobota, 19 listopada 2016

Wartości odżywcze jak na talerzu

Każdy posiłek, przekąska posiada określoną wartość odżywczą. Ma ona za zadanie utrzymywać nasze ciało przy życiu, odbudowywać włókna naszych mięśni oraz ogólnie rzecz ujmując współpracuje przy niezliczonej ilości procesach zachodzących wewnątrz nas. Wyróżniamy białka, węglowodany oraz tłuszcze. To tak po krótce.


Przykładowa tabela z wartościami odżywczymi produktu

Białka (zwane też proteinami) są głównym materiałem budulcowym organizmu oraz stanowią mnie więcej 1/5 masy organizmu za sprawą układu mięśniowego. Odpowiednia ilość białek stymuluje wzrost i rozwój tkanek oraz zapewnia prawidłową regenerację tych uszkodzonych. Są to związki wielocząsteczkowe zbudowane z aminokwasów. Źródło białka to m.in. mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, nabiał, ziarna zbóż i orzechy.
Białka powinny dostarczać 15-20% wartości energetycznej dostarczanej z pożywienia. Jednocześnie powinno być pełnowartościowe, składające się ze wszystkich 8-miu aminokwasów. O dziwo białko białko podczas odchudzania jest jednym z elementów niezbędnych.




Węglowodany, potocznie zwanymi węglami. Dzielą się na złożone i proste. Najbardziej pożądanymi w naszej diecie powinny być te o złożonej konstrukcji. Występują w różnych rodzajach makaronów, odmianach ryżu czy kaszach. "Węgle" proste największe ilości skrywają słodycze. Występują także w owocach pod postacią fruktozy. Oba rodzaje (złożone jak i proste) zamieniana jest w efekcie finalnym na glukozę, z której nasze mięśnie zaopatrują się w niezbędny glikogen. Tutaj następuje przewaga tych złożonych, ponieważ trawią się w dłuższym okresie czasu, sycąc, a jednocześnie przekazując energię znacznie dłużej. Proste, jak sama nazwa wskazuje nie są skomplikowane dla organizmu, aby je rozłożył do postaci glukozy. Charakteryzują się nagłym skokiem energii i równie szybkim jej spadkiem. Cechą uboczną jest również gromadzenie się tłuszczu podskórnego.


 

Tłuszcze. Wbrew pozorom jest powiedzenie "spalaj tłuszcz, jedząc tłuszcz", więc stwierdzenie "jesteś tym co jesz" nie do końca się sprawdza. Wszystko się zgadza pod jednym warunkiem: wybierasz dobre źródła tego cennego składnika. Do takich należą np. awokado, orzechy, ryby i olej kokosowy, którego sam używam :) Wyżej wymienione produkty zawierają zdecydowanie większy procent wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Najgorszą z opcji jest odżywianie się tłuszczami trans. Należą do grupy nienasyconych kwasów oraz charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia, które nie jest sprzyjające naszym organizmom. 




Aby wprowadzić w życie nasze cele treningowe względem naszej sylwetki trzeba skupić się na odpowiednim selekcjonowaniu produktów w codziennej diecie. Praca u podstaw stanowi bazę równania małe zmiany = wielkie efekty. 

17 komentarzy:

  1. Nie lubię cyferek i nie umiem nimi obracać. Lubię za to zdrowe i wartościowe jedzenie ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesuję się fizjologią więc informacje przydatne. Dzięki

    OdpowiedzUsuń
  3. Mhm... to takie abecadło, podstawy, myślę, że jeśli ktoś się interesuje kwestiami żywieniowymi, to niczego odkrywczego tu nie znajdzie. Ale dla początkujących wpis w sam raz ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie o to w tym chodzi, aby moja inicjatywa była dla każdego jasna i przejrzysta. Dla bardziej wymagających czytelników z czasem również coś się znajdzie :) pozdrawiam

      Usuń
  4. A odchudzajac sie czego powinnismy jesc mniej tluszczy czy weglowodanow? Czy tez jakie proporcje powinnismy zachowac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj dochodzi jeszcze kwestia ujemnego bilansu kalorycznego :) a każdy posiłek powinien dostarczać wszystkich wartości w odpowiedniej proporcji :) pozdrawiam

      Usuń
  5. To co jemy na pewno ważne, od tego zaczyna się dbanie o siebie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dbam o to , aby odżywiać się zdrowo i unikać przetworzonego jedzenia. Jest tylko jeden problem: jem po prostu za dużo, więc " co se schudnę, to se przytyję" :(

    OdpowiedzUsuń
  7. Ah niby to wszystko człowiek wie, a i tak kończy z czekoladą w ręku:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponuję śledzić blog, gdyż w najbliższym czasie ukaże się artykuł o zdrowych zamiennikach dla słodyczy ! ;)

      Usuń
  8. Przydatny wpis. W prosty i jasny sposob przekazane podstawowe informacje.
    Odnova.net

    OdpowiedzUsuń
  9. A ja ze studiów znam powiedzenie "tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów", a co do aminokwasów jest ich znacznie więcej (w sumie w przyrodzie około 300), ale tych potrzebnych nam jest 20 :)
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy wpis. Od jakiegoś czasu stosuję dobre tłuszcze i staram się wyeliminować te złe, choć nie zawsze się da.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ważne, aby znać ten podział i funkcje skladników :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawy artykuł :D pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń